360° produktovka v domácím ateliéru

07.07.2020
360° produktovka v domácím ateliéru

Napadlo vás někdy, jak se vytváří taková 360° produktová fotografie?

Je to tak trochu alchymie a nafotit ji v domácím prostředí tzv. DIY na koleně je možná nepředstavitelné. My vám ale přinášíme návod, jak si svépomoci vlastní 360ku nafotit.

Co k tomu budete potřebovat a bez čeho se neobejdete:

 1. stůl
 2. věšák na oblečení (na přichycení nekonečného pozadí)
 3. bílý papír
 4. otočný talíř jako základna
 5. oboustrannou lepicí pásku
 6. nůžky
 7. bílý ubrus
 8. dvě stolní lampy s bílými zářivkami
 9. jeden "Ring light" i se stativem
 10. kolíčky na přichycení
 11. metr na vyměření vzdálenosti
 12. tenký fix

Nejdříve jsme si připravili bílou scénu - nekonečné pozadí a bílou točnu. Na točně jsme si rozpočítali 36 otoček abychom ve výsledku měli 360ku ze 36 snímků. Na ní jsme umístili produkt, který chceme nafotit. Následně jsme doladili světla a mohli začít fotit.

Vytvořené fotografie jsme upravili v mobilu pomocí Snapseed app a přímo v Shoptetu nahráli do e-shopu. 

V Ateliéru Mošnov jsme na tvorbu otočných 360° produktových fotografií zvyklí a hlavně jsme na ně připravení. K focení takovýchto fotografií potřebujeme ale mnoho vybavení: 

 1. točny horní i vrchní - tyto točny jsou spolu plně synchronizované, ovládané počítačovým softwarem a automatické 
 2. bílé nekonečné pozadí
 3. podstavec a bílá podložka na umístění produktu
 4. minimálně 4 záblesková světla se softboxy
 5. desky s difuzní látkou
 6. odrazné desky bílé, černé všech velikostí
 7. stativy na světla, foťák a na desky
 8. fotoaparát s full-frame čipem a objektiv s dlouhým ohniskem
 9. laser
 10. klamerky, kolíčky, lepítka, izolepy

U 360°produktové fotografie je klíčové umístění a styling produktu i jeho nasvícení. Cílem svícení je získat čistě bílé pozadí, ale zároveň na produktu zachovat veškeré linie i detaily. Může se to někdy zdát jako nadlidský výkon. K dosáhnutí takového výsledku potřebujeme minimálně 4 záblesková světla se softboxy, stativy, desky s difuzní látkou a odrazky bílé i černé barvy. 

Pro perfektní 360ku je třeba produkt umístit přesně na střed točny. Jedině tehdy se bude otáčet kolem své osy. K vycentrování produktu i foťáku nám pomáhá laser. Po dobu fotografování 360° produktové fotografie se nesmí fotoaparát pohnout, proto je nezbytné jej umístit na pevný stativ. 

Výsledné fotografie následně prochází postprodukcí, která obsahuje základní úpravu včetně korekce barev a jednoduchou retuš. Výsledné fotografie jsou zpracovány v softwaru pro tvorbu 360° fotografií.  

V improvizovaném ateliéru dosáhnete pěkných a použitelných výsledků. Hlavně pokud potřebujete ušetřit finance a zároveň chcete zákazníkům ukázat produkt ze všech stran. Kvalitou se však výsledek s profesionálním ateliérem srovnat nedá. Je pravděpodobné, že u 360ky v domácím ateliéru se bude ztrácet kresba v ostrých světlech a stínech kvůli nekvalitnímu foťáku a nedostatečnému nasvícení produktu. Zároveň barevná věrnost produktu nebude zachována. K té potřebujete kvalitní monitor, který je pravidelně kalibrován. Profesionální produktový fotograf zajistí, že produkt bude zobrazen na čistě bílém pozadí, bez rušivých prvků na produktu i pozadí a se skvěle viditelnými detaily.

Jsme jedničkou v ČR ve svém oboru,
zastřešujeme komplexní řešení

Zvládneme nafotit širokou škálu produktů od malého prstýnku po velká vozidla.

Chci se sejít

Kristína Polakovičová
manager firmy